Aktualności

Warsztaty dla dorosłych

Beata Kołodziej od kilku lat prowadzi warsztaty i wygłasza konferencje dla dorosłych i młodzieży. Poświęcone są tematom związanym z kobiecością, męskością i relacjami.

Lista cyklicznych warsztatów w Tyńcu:

Warsztaty odbywają się w opactwie benedyktyńskim. Aktualny program warsztatów oraz terminy znajdują się na stronie benedyktyńskiej  Fundacji Chronić Dobro:

Warsztaty o kobiecości i relacjach trwają 2 dni i prowadzone są wspólnie z o. Konradem Małysem.

Warsztaty „Biznes a życie rodzinne” trwają 4 dni i prowadzone są z o. Włodzimierzem Zatorskim. 

Filmy z cyklu „Napraw relacje” nagrane dla RTCK można obejrzeć tutaj:

Zapis konferencji wygłoszonej w r. 2017 w Kalwarii Zebrzydowskiej :

Reklamy

Czas na kobiecość czyli podróż do samej siebie

Pierwsza książka Beaty Kołodziej o tematyce kobiecej, wydana przez Homo Dei w roku 2016. Przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet.

O czym jest ta książka?

 • Ukazuje czytelniczkom, jak funkcjonują dwa różne światy: męski i kobiecy, i co z tych różnic wynika. Wskazuje przyczynę  wielu problemów związanych z akceptacją siebie, swojej kobiecości i indywidualności.
 • W barwny, przystępny sposób pokazuje czym są relacje i jak o nich myślimy w zależności od płci;  co nasze relacje niszczy, a co buduje i leczy, a co burzy.
 • Przybliża odpowiedź na pytania: Co się najbardziej liczy w życiu?  Czym są miłość, szczęście, wolność i prawda? Uczy odróżniać wolność od niezależności, pomaga zrozumieć,  co można zrobić ze swoimi pragnieniami i potrzebami, aby doświadczyć szczęścia.
 • Pomaga każdej czytelniczce zrozumieć jak piękną i wartościową jest osobą, jak bardzo wartą miłości. Przekonuje, że świat – a szczególnie najbliżsi- bardzo potrzebują każdej kobiety, jej kobiecości, wrażliwości i tego, co nosi w sercu.
 • Porusza głębokie tematy np.: czego naprawdę oczekuje od nas Bóg? Nie trzeba wierzyć w Boga, aby sięgnąć po niniejszą książkę, ale warto przygotować się na to, że można z jej kart dowiedzieć się o Nim bardzo dużo. Warto wiedzieć więcej, zanim podejmiemy decyzje, które zaważą na naszym życiu…

„Królowa czy niewolnica?”

Płyta CD (lub plik mp3) z konferencją Beaty Kołodziej pt.: „Królowa czy niewolnica? Dlaczego sposób w jaki dotąd budowałaś relacje nie działa?

Płyta ukazała się nakładem wydawnictwa RTCK . Podczas premiery miało miejsce spotkanie autorskie połączone z możliwością zadawania pytań przez Internautów na żywo. Film z nagraniem Q&A można obejrzeć TUTAJ

Więcej informacji i możliwość zakupu płyty znajduje się na stronie internetowej RTCK.

Płycie towarzyszy program 7 darmowych filmowych minikonferencji (7-10 minutowych) dostępnych dla każdego na stronie www.naprawrelacje.pl 

zrzut-ekranu-2016-10-17-o-13-28-40zrzut-ekranu-2016-10-17-o-13-29-02

zrzut-ekranu-2016-10-13-o-16-25-18
Premiera płyty w Nowym Sączu – spotkanie z Beatą Kołodziej

Konkurs Czytelniczy 2016

Zakończył się już IV Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy „Książka – przyjaciel prawdziwy” 2016. Lista zwycięskich drużyn na stronie http://www.konkursczytelniczy.pl w aktualnościach. Szkoły nadesłały wspaniałe filmy! Solilandia w wykonaniu najmłodszych czytelników prezentuje się przecudnie!

Oto filmowe podsumowanie Konkursu:  Finał Konkursu 2016

Spotkania autorskie

Spotkania z dziećmi:

Spotkania autorskie Beaty Kołodziej z dziećmi odbywają się w szkołach, bibliotekach  i przedszkolach.  Trwają zazwyczaj 1 – 2 godziny lekcyjne. Scenariusz autorka dostosowuje do wieku dzieci i możliwości technicznych gospodarzy. Zwykle korzysta z rzutnika multimedialnego i nagłośnienia. Odpowiada na pytania dzieci, na zakończenie przeprowadza konkurs z nagrodami. Po spotkaniu podpisuje książki, kolorowanki i zeszyty.

Ilość dzieci na spotkaniu autorskim: zazwyczaj od 30 -150. Jeśli  w spotkaniu uczestniczy kilka klas konieczny jest mikrofon. Nie jest dobrym pomysłem łączenie na jednym spotkaniu dzieci z klas I-III z uczniami klas IV-VI  (jest to sugestia związana z odmiennymi zainteresowaniami dzieci w tych dwóch grupach wiekowych). W takich wypadkach lepiej zrobić dwa spotkania oddzielne w tym samym dniu i miejscu.

Istnieje możliwość zamówienia u autorki książek dla dzieci. Można także przed spotkaniem zakupić książki wysyłkowo np. w księgarni internetowej www.książki-24.pl .

Aby uniknąć składania autografów na świstkach papieru autorka proponuje wydrukowanie w szkole kolorowanek, które można później wkleić do zeszytu. Wzory kolorowanki zostaną wysłane na adres szkoły e-mailem.

Jeśli szkoła ma możliwości techniczne prosimy o przygotowanie na spotkanie autorskie: rzutnika multimedialnego wraz z podłączeniem dźwięku, mikrofonu, szklanki wody mineralnej niegazowanej.

Spotkanie + wycieczka

 1. Istnieje możliwość połączenia spotkania autorskiego z wycieczką do Kopalni Soli Wieliczka na ofertę „Odkrywamy Solilandię”. Istnieje możliwość skorzystania z podziemnego noclegu wraz z posiłkami. Spotkanie autorskie na terenie kopalni soli. (Najlepsze terminy to X-IV )
 2. Istnieje możliwość połączenia spotkania autorskiego na statku „Nimfa”  z bajkowym rejsem po Wiśle i zwiedzaniem Smoczej Jamy. (Najlepsze terminy to V-X)

Spotkania i warsztaty dla kobiet:

Autorka prowadzi spotkania, konferencje i warsztaty dla kobiet, dziewcząt, młodzieży i wszystkich chętnych, poświęcone tematyce kobiecości, męskości i relacjom.  Temat, miejsce i forma – do uzgodnienia.  Filmy z krótkimi konferencjami o relacjach można obejrzeć na stronie www.naprawrelacje.pl .

Z czytelnikami autorka spotyka się na Targach Książki, w bibliotekach na typowych spotkaniach autorskich związanych z książką „Czas na kobiecość” i płytą „Królowa czy niewolnica”. Informacje o takich spotkaniach zamieszczamy w aktualnościach i na witrynie „Czas na kobiecość”  (Facebook).

Poniżej zdjęcia ze spotkania autorskiego „Czas na kobiecość- tanecznym krokiem w głąb duszy”, które odbyło się 8 maja 2016 w  krakowskim Klubie Kuźnia. Prowadzenie: Lidia Jazgar. Organizacja: Katarzyna Dziurdzik „Akademia Tańca Fuente de la Amapola”, gitara: Ryszard Brączek, skrzypce: Anna Wieczorek, taniec i poczęstunek: „Fuente de la Amapola”.

Zdjęcia: Michał Kołodziej, Ewa Dobrucka, Dymitr Kapinus

Beletrystyka

Seria Solilandia

sol3

Tom I trylogii Solilandia „Pamiętnik wielickiego skrzata” jest napisany w formie pamiętnika znalezionego w Kopalni Soli Wieliczka.  Opowiada o podziemnym królestwie soliludków i niezwykłych przygodach skrzata imieniem Solek.  Na jej podstawie powstała bajkowa oferta dla dzieci w Kopalni Soli Wieliczka, od roku 2013 jest tematem Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego.

Książka adresowana jest do dzieci w wieku 6-11 lat.

Wszystko zaczęło się w dniu, w którym Solek znalazł jajo solonia. Dzięki temu mógł zostać opiekunem małego Halisa i jednocześnie wpakował się w poważne kłopoty… Między innymi złamał prawa Solilandii, zakradając się do zakazanego korytarza, utracił prawa do opieki nad małym soloniem, a na koniec wpadł na trop największego przestępcy wśród solnych skrzatów…

Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak

Wydawnictwo Zielona Sowa 2006r., wznowienie: PMDC 2012r.

Książki można posłuchać on-line na platformie CzytamyBajki.pl lub zakupić w sklepie internetowym.

Solilandia2

Solilandia Tom II „Wyprawa do Kryształowej Groty”

Książka jest kontynuacją pamiętnika skrzata Solka.

Soliludki wyruszają na niebezpieczną wyprawę w głąb ziemi. Muszą zdobyć kryształy mocy- jedyną broń przeciw Solizaurom. Po drodze mijają niezwykłe krainy i przeżywają mnóstwo przygód.

Na okładce rubinowy pałac i królowa Ba-Zal.

Czy królowa pomoże skrzatom odnaleźć drogę do Kryształowej Groty?

Tytułowa Kryształowa Grota istnieje naprawdę – jest unikalnym podziemnym rezerwatem przyrody i znajduje się w Kopalni Soli Wieliczka. W II tomie Solilandii stała się inspiracją do stworzenia kolejnych podziemnych krain.

Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak

Wydawnictwo Zielona Sowa 2006r.,

Książki można posłuchać on-line na platformie poecidladzieci.pl lub zakupić w sklepie internetowym.

 

III tom mala Tom trzeci „Klątwa Ducha Gór” to ostatnia książka z trylogii Solilandia.
Soliludki znów wpadają w kłopoty. Tym razem muszą wyruszyć na powierzchnię ziemi w poszukiwaniu bajkowych istot, które pomogą pokonać niebezpieczną Bieliczkę. Przy okazji zawierają nowe przyjaźnie i stają oko w oko z Karkonoszem, Duchem Gór. Być może czytelnicy ucieszą się z wiadomości, że soliludki odwiedzą Nowy Sącz, Złoty Stok, Wrocław i Karpacz.

Dowiecie się także kto mieszka nad Bałtykiem, pod Warszawą i Poznaniem oraz w Puszczy Niepołomickiej. Okazuje się, że niezwykłe istoty rodem z baśni, osiedliły się w wielu miejscowościach  Polski!

Książka adresowana jest do dzieci w wieku 6-11 lat.

Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak

Wydawnictwo Zielona Sowa 2009r.,

Książki wkrótce będzie można posłuchać on-line na platformie poecidladzieci.pl lub zakupić w sklepie internetowym.

 

Kłopoty małego Halisa

Klopoty Halisa miniKsiążka opowiada o pierwszych dniach życia małego solonia Halisa- ulubieńca skrzatów i dzieci. Okazuje się, że hodowla smoka we własnym domu to zajęcie niezwykle skomplikowane!

Format A4, twarde okładki, kredowy papier i piękne ilustracje.

Wydawnictwo Zielona Sowa 2007r.

Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak, Jonasz Porywczy

 

Konkurs czytelniczy

Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy ma na celu promocję czytelnictwa oraz głośnego czytania dzieciom w szkołach podstawowych. Adresowany jest do uczniów z klas I – III.  Jest konkursem zespołowym – każdą klasę reprezentuje 3 osobowa drużyna.

I edycja Konkursu Czytelniczego w roku 2013 została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2015 patronowali konkursowi: Instytut Książki oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W roku 2017 odbyła się V edycja konkursu. Obecnie etap ogólnopolski konkursu jest zawieszony, jednak szkoły mogą nadal przeprowadzać konkurs we własnym zakresie, korzystając z wszystkich materiałów.

Książką konkursową jest dowolnie wybrany tom trylogii  „Solilandia„.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

W ramach przygotowania do konkursu nauczyciele najpierw czytają dzieciom książkę na głos, a następnie omawiają z dziećmi konkretne zagadnienia, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w materiałach pomocniczych.

Konkurs zorganizowany jest w dwóch etapach – szkolnym oraz ogólnopolskim. Każda klasa ma za zadanie wyłonić jedną drużynę do etapu szkolnego konkursu. Następnie przeprowadzane są eliminacje szkolne, które mają na celu wyłonienie zwycięskiej drużyny, reprezentującej szkołę w etapie ogólnopolskim konkursu.  Więcej informacji na stronie internetowej konkursu oraz na portalach społecznościowych. Film z III edycji – zawierający scenki konkursowe nagrane przez szkoły – można obejrzeć TUTAJ. Zapraszamy także na BAJKOWY KANAŁ na portalu YouTube, na którym można obejrzeć filmy nadesłane przez szkoły, biorące udział w dodatkowym konkursie publiczności.  W drugiej połowie maja każdego roku odbywają się głosowania na najlepszy film!

Organizatorzy: Kopalnia Soli Wieliczka oraz Wydawnictwo PMDC

Patronat stały:  Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom

Cele:

 • promowanie głośnego czytania dzieciom,
 • rozbudzenie pasji czytania,
 • poszerzanie wiedzy na temat skarbów kultury oraz legend Polski i zachęta do poznania pięknych miejsc, opisanych w książkach serii „Solilandia” autorstwa Beaty Kołodziej
 • poznawanie języka literackiego, rozwijanie wyobraźni, mowy, myślenia, uczuć, kształtowanie postaw i rozumienia wartości uniwersalnych,
 • kształtowania umiejętności ustnego i pisemnego dzielenia się przez uczniów zdobytą wiedzą
 • rozwijanie umiejętności współpracy w grupie,
 • promowanie kulturalnego i życzliwego współzawodnictwa,
 • pobudzanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły,
 • kształtowanie umiejętności kojarzenia i sprawnego udzielania odpowiedzi.

Organizatorzy I edycji Konkursu:

 • Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”
 • Kopalnia Soli Wieliczka
 • Wydawnictwo PMDC

Solilandia

Solilandia to nowoczesna w formie, ale nawiązująca do polskich tradycji wielowątkowa, baśniowa powieść dla dzieci. Ma na celu promowanie wartości takich jak przyjaźń, uczciwość, odwaga, współpraca, szacunek, odpowiedzialność i praca nad sobą. Tak jak w każdej prawdziwej baśni dobro pomimo różnych trudności ostatecznie odnosi zwycięstwo.

W ramach serii książek „Solilandia” pojawiły się baśniowe wątki dotyczące najpiękniejszych miejsc Polsce – m. in. Kopalni Soli Wieliczka, Krakowa, Nowego Sącza, Złotej Góry, Karpacza, Wrocławia, Beskidów, Puszczy Niepołomickiej, Karkonoszy i Bałtyku. Wszystkie te działania mają na celu promowanie pięknych zakątków naszego kraju poprzez literaturę, a także otwarcie możliwości współpracy różnych regionów na polu multimediów i filmów.

Książki o Solilandii:

 • Solilandia tom I : Pamiętnik wielickiego skrzata
 • Solilandia tom II: Wyprawa do Kryształowej Groty
 •  Solilandia tom III: Klątwa Ducha Gór
 • „Kłopoty małego Halisa”
 • Solilandia – Bajkowy Przewodnik (wersja polsko-angielska)
 • Solilandia – kolorowanka

Wszystkie książki oraz zabawki (maskotki, długopisy z projektorem, breloczki) można zakupić w sklepie internetowym.

Projekty związane z Solilandią:

Solilandia to baśniowe królestwo skrzatów, ukryte głęboko pod ziemią.

To także podziemna kraina zabaw w Kopalni Soli „Wieliczka”, dwie serie książek dla dzieci, strona internetowa, zabawki, piosenki, spektakle, gry i w przyszłości filmy. Bajkowy świat powstał na postawie książki Beaty Kołodziej „Solilandia tom I- Pamiętnik wielickiego skrzata” według scenariusza samej autorki . Ta sama książka była tematem I Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Książka- przyjaciel prawdziwy” w roku 2013.

Poszczególne projekty związane z Solilandią mają własne strony internetowe lub zakładki. Najważniejsze to:

Strony internetowe Solilandii:

Nagrody:

 • Wyróżnienie Polskiej Organizacji Turystycznej 2006
 • Prestiżowa nagroda „Odys 2006”.
 • Medal fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom dla Beaty Kołodziej i Kopalni soli Wieliczka.

Książki – lista publikacji

Image of opened magic book with magic lights

Beata Kołodziej opublikowała łącznie ponad 70 tytułów. Pierwszym była książka „Listek od Pana Boga” wydana w roku 1997  nakładem Wydawnictwa M, wznowiona później przez Edycję św. Pawła.

Ponadto publikowała swoje bajki i wiersze w kilku czasopismach dla dzieci.

Poniżej pełna lista publikacji:

 1. Czy słowa mogą ugryźć? (Edycja Św. Pawła, 2017)
 2. Czas na kobiecość czyli podróż do samej siebie  (Homo Dei 2016)
 3. O Aniołach i urwisach                    (Edycja św. Pawła,  2013)
 4. Solilandia – kolorowanka             (PMDC 2012)
 5. Krakowska Przygoda Matyldy Niespodziewanej i Honoriusza Podwawelskiego    (Zielona Sowa,  2010)
 6. „Jezus daje samego siebie”  (Na podstawie listu Jana Pawła II do dzieci)  (eSPe,  Kraków 2003; nowe wydanie 2010)
 7. Życzenia na różne okazje t.II           ( Edycja Św. Pawła,  2009)
 8. Solilandia III- Klątwa Ducha Gór     (Zielona Sowa, 2009)
 9. Z ciemności do światła (o św. Pawle)   (Gość Niedzielny, 2008)
 10. Św. Franciszek     (Gość Niedzielny, 2007)
 11. Życzenia na różne okazje t.I    ( Edycja Św. Pawła,  2007)
 12. Solilandia- Kłopoty małego Halisa     (Zielona Sowa,  2007)
 13. Święty Franciszek i Anioł Stróż    (Serafin,  2006)
 14. Bajki lasów i sadów     (IW Jerozolima, 2006)
 15. Solilandia I- Pamiętnik wielickiego skrzata   (Zielona Sowa, 2006)
 16. Solilandia II- Wyprawa do Kryształowej Groty (Zielona Sowa, 2006)
 17. Solilandia – Bajkowy przewodnik   (KSWTT 2006r.)
 18. Lista szczęściarzy          ( Edycja Św. Pawła, 2006)
 19. Ziarenka Dobrej Nowiny t.I    ( Edycja Św. Pawła,. 2006)
 20. Ziarenka Dobrej Nowiny t.II   ( Edycja Św. Pawła,. 2006)
 21. Bóg przychodzi do mnie – ilustrowany przewodnik po sakramentach  (eSPe, 2006)
 22. Nie ma jak w domu – ilustrowany przewodnik po świętach rodzinnych    (eSPe, 2006)
 23. Świętowanie w rodzinie – ilustrowany przewodnik po świętach małych i dużych  (eSPe, 2005)
 24. Szymek i Pan Jezus    (Edycja Św. Pawła, 2005)
 25. Mój przyjaciel Anioł Stróż    (Edycja Św. Pawła, 2005)
 26. Gwiazda Betlejemska  (Edycja Św. Pawła, 2004)
 27. Wyprawa na Zaczarowaną Górę   (Edycja Św. Pawła, 2004)
 28. Stworzenie świata   (Edycja Św. Pawła, 2004)
 29. Czy Anioły chodzą do szkoły     (Edycja Św. Pawła,  2003)
 30. Kiedy Bóg się śmieje?  (Edycja Św. Pawła,  2003)
 31. Wierszyki na cały rok    (eSPe, 2003r)
 32. Tata i ja       (Edycja Św. Pawła, Częstochowa 2002)
 33. Tajemnice Różańca      (Edycja Św. Pawła,  2002)
 34. Ukryty w Hostii – Album      (Edycja Św. Pawła, 2001)
 35. Sierpniowa Królowa      (Edycja Św. Pawła, 2001)
 36. Sprawiedliwi są szczęśliwi     (Edycja Św. Pawła, 2001)
 37. Czy z wiercipięty może być święty?     (Edycja Św. Pawła, 2001)
 38. Jak wygląda Pan Bóg?      (Edycja Św. Pawła, 2001
 39. Moja Wiosenna Kolorowanka   (List, Kraków 2000)
 40. Kogo Pan Bóg kocha?  (Edycja Św. Pawła, 1999)
 41. Moja Zimowa Kolorowanka   (List, Kraków 1999)
 42. O małym pastuszku i Trzech Królach    (Edycja św. Pawła,  1998)
 43. Listek od Pana Boga     (Wydawnictwo M, Kraków 1997)

  Seria „Święci”

 1. Matka Teresa z Kalkuty      (wyd. eSPe, Kraków 2003r.)
 2. Święty Piotr Apostoł           (wyd. eSPe, Kraków 2004)
 3. Święty Paweł  Apostoł       (wyd. eSPe, Kraków 2004)
 4. Święty o. Pio            (wyd. eSPe, Kraków 2004)

Seria „Święta w moim domu”:

 1. Boże Narodzenie      (Edycja Św. Pawła, 2002)
 2. Wielkanoc         (Edycja Św. Pawła, 2003)
 3. Z Maryją i świętymi   (Edycja Św. Pawła, 2004)

 Seria „Zagadki Biblijne”

 1. Stary Testament     (Edycja Św. Pawła,  2002)
 2. Nowy Testament     (Edycja Św. Pawła,  2002)

Seria „Z aniołkiem”:

 1. Jezu ufam Tobie        (wyd. eSPe, Kraków 2002)
 2. Serce Pana Jezusa       (wyd. eSPe, Kraków 2002)
 3. Królowa Aniołów         (wyd. eSPe, Kraków 2002)
 4. Z różańcem do Nieba   (wyd. eSPe, Kraków 2002)
 5. Wśród nocnej ciszy      (wyd. eSPe, Kraków 2002)
 6. Przyjdź Duchu Święty     (wyd. eSPe, Kraków 2003r.)

Seria „Opowiem ci baśń”:

 1. Baśń o niewdzięcznych drzewach  (Edycja Św. Pawła, 2001)
 2. Baśń o złotym sercu       (Edycja Św. Pawła, 2001)
 3. Baśń o Błękitnym Rycerzu    (Edycja Św. Pawła, 2003r.)
 4. Listek od Pana Boga    (Edycja Św. Pawła, 2003r.)

 Seria „Bajki niezapominajki” –  seria wierszowanych bajeczek dla dzieci, w której nakładem wydawnictwa Edycja Św. Pawła ukazały się w latach 1998-2000 tytuły :

 1. Dwa Słoniki
 2. Smok Czyścioszek
 3. O pluszowym piesku
 4. Pszczółki brudaski
 5. Pająk Podróżniczek
 6. Przekorne nietoperze
 7. Kotki
 8. Zaczarowana góra

 Roczniki:  seria książeczek- kalendarzy dla dzieci zawierająca wiersze na każdy miesiąc. Książeczki – kalendarze wydawane były nakładem wydawnictwa LIST

 1. „Wierszyki na każdą pogodę” 1998
 2. „Wierszyki na każdą pogodę” 1999
 3. „Wierszyki na każdą pogodę” 2000
 4. „Wierszyki na każdą pogodę” 2001

 Płyty z konferencjami:

 1. Królowa czy niewolnica? Dlaczego sposób w jaki dotąd budowałaś relacje nie działa… (RTCK, 2016)